22 Mayıs 2017 Pazartesi

Ruj Sürme Teknikleri

Herkese merhaba! Bugün sizlerle ruj sürme teknikleri hakkında konuşmak istiyorum. Dikkat çekici ruj süren kişilerde görmüş olduğum hatalardan yola çıkarak bu yazıyı hazırlamaya karar verdim. Adım adım yapılması gerekenleri konuşmaya başlayalım. :)

  • Dudaklarınızı mutlaka önceden hazırlayın.
Dudaklardaki ölü deriyi temizlemenin, kusursuz görünüm elde etmekte büyük rol aldığını düşünüyorum. Ölü deriden kurtulmak için peeling yapmanızı tavsiye ederim. Böylelikle daha düzgün görünüm elde edebilirsiniz. Eğer daha pratik olmak isterseniz yumuşak kıllı diş fırçası sizin için peeling görevini üstlenecektir. 
  • Mutlaka nemlendirin.
Dudakların da tıpkı cilt gibi neme ihtiyacı vardır. Dudaklarda pürüzsüz görünüm için en önemli adım nemlendiricidir. Nemli dudaklar rujun sürümünü de kolaylaştırır. 
  • Kalıcı olması için Primer kullanın.
Çoğu markada dudaklar için primer (baz) bulunmaktadır. Bu adımda bu ürünleri kullanmak rujunuzun kalıcılığının artmasını  ve kusursuz görünüm elde etmenizi sağlar. Eğer bu ürünlere sahip değilseniz pudra bitişli kapatıcınızı kullanmanızı önerebilirim. Bu uygulamanın şart olmadığını, özel günlerde kullanabileceğiniz bir adım olduğunu belirtmeliyim. 
Not: "Bazı" fondöten bazlarını da bu aşamada kullanabilirsiniz. 
  • Dudaklarınıza çerçeve yapın.
Özellikle renkli ve koyu rujlar için mutlaka yapılması gereken bir adım olduğunu düşünüyorum. Süreceğiniz ruja uygun bir dudak kalemi ya da dudak fırçası ile dudağınızın kenarına çerçeve yapın. Bu adımı yaparken dudağınızın gergin olması gerektiğini lütfen unutmayın. Çerçeve yapmaya önce alt dudağınızdan başlayın. Üst dudağınıza çerçeve yaparken ise dudak kenarlarından başlayıp ortada bu çizgileri birleştirin. Daha sonra dudağınızın tamamını doldurun. 
Not: Bu adımı uygularken dudak çizginizin hemen yukarısından çerçeve yaparak daha dolgun görünen dudaklar elde edebilirsiniz.
  • Abartısız ölçüde rujunuzu uygulayın.
Rujunuzu bol miktarda uygulamamaya dikkat edin. Bu noktada isterseniz tampon hareketler ile uygulayabilir, hafif bir görünüm elde edebilirsiniz. Dudak fırçası ile uygulamanız ise daha ince uygulamanızı sağlar ve daha doğal bir görünüm verir. Bu aşamada dudak çizginizin dışına çıkmamaya ve taşırmamaya dikkat ediniz.
  • Son dokunuşu unutmayın.
Dudak kaleminizi ya da dudak fırçanızı son kez elinize alın. Herhangi bir eşitsizlik var ise bunu düzeltin.
  • Ve kusursuz görünüm için mutlaka kapatıcı sürün.
Eğer kırmızı gibi iddialı renkler kullanıyorsanız, dudak kenarlarına kapatıcı sürün ve bunu dağıtın. Bu adım rujunuzu sürerken yapmış olduğunuz hataları düzeltecek ve dudaklarınızın daha ön planda olmasını sağlayacaktır. Ten rengi göz kalemi de kullanabilirsiniz.

Önemli bilgiler:
-Eğer sizin için önemli bir randevuya gidiyorsanız yağsız yemek yemeye dikkat edin. Yağ dudağınızda ki rujun yok olmasına sebep olacaktır. 
-Kusursuz görünüm için bıyıklarınızı kontrol etmeyi unutmayın!
-Dudak şeklinize göre çerçeve yapmanız daha doğru olacaktır. İnce dudaklarınızı dolgun gösterebilir, eşitsizlikleri düzeltebilirsiniz. 
-Abartıya kaçmayın!
-Peçeteye öpücük kondurarak fazla rujdan kurtulun.
-Rujunuzu matlaştırmak isterseniz tuvalet kağıdının en ince parçasını alın ve dudağınıza koyun. Ardından transparan pudranızı tampon hareketlerle uygulayın.
-Rujunuzun dişinize bulaşmadığından emin olun.
-Dudaklarınızın daha dolgun durmasını isterseniz iç kısımlara açık, dış kısımlara koyu renk sürün. Bu dudaklarınıza ombre görünümü verecektir. 


Benim ruj sürme teknikleri olarak size verebileceğim tavsiyeler bu kadar. Kendinize iyi bakın, güzel günlerde görüşmek üzere. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme